تابلو نقره در کرمان ثبت یونسکو شد

یکی از صنایع دستی ایران تابلو نقره در کرمان است. صنایع دستی ایران یکی از شاخص ترین صنایع هنری است که ریشه های عمیقی در فرهنگ و تاریخ این کشور دارد.

صنایع دستی ایران از تنوع بسیار گسترده ای برخوردار است و با فاصله زیاد با سایر صنایع دستی در دنیا حرف اول را می زند.

10 ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی در سراسر جهان جشن گرفته می شود. شورای جهانی صنایع دستی با عضویت 90 کشور توسط یونسکو تاسیس شد.

شورای جهانی صنایع دستی (WCC)، وابسته به یونسکو، در سال 1964 تاسیس شد که یک سازمان غیرانتفاعی و غیردولتی است که برای ترویج مشارکت و توسعه اقتصادی از طریق فعالیت‌های مرتبط با صنایع دستی ایجاد شده است.

تابلو

WCC در پنج منطقه سازماندهی شده است: آفریقا، آسیا و اقیانوسیه، اروپا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی. به مناسبت صنایع دستی جهان، شاید بد نباشد با برخی از تاریخ و محبوب ترین صنایع دستی ایران آشنا شوید.

هنر و معماری ایران بازتاب یک سنت فرهنگی 5000 ساله با پیشرفت چشمگیر در طول تاریخ است. هنرمندان متعددی اقلام زیبایی تولید کرده اند که در سراسر جهان شناخته شده است.

از معروف‌ترین صنایع دستی ایران می‌توان به فرش ایرانی، میناکاری (نقش‌کاری روی نقره)، مینیاتور، خاتم‌کاری و قلم‌زنی (فلزکاری) اشاره کرد. ایران صنایع دستی باستانی زیادی دارد.

گستردگی و گستردگی این شاخه ها را می توان به چند زیرمجموعه تقسیم کرد که نشان از تنوع و شکوفایی سطح هنرهای سنتی و ریشه آن در تاریخ غنی ایران دارد.

فرش ایرانی، فرش ایرانی کالایی جدایی ناپذیر از هنر و فرهنگ ایرانی است. بی شک یکی از برجسته ترین مظاهر زبان فارسی است که قدمت آن به ایران باستان (حدود 500 سال قبل از میلاد) باز می گردد.

مهارت های سنتی قالی بافی در استان فارس و شهرستان کاشان در سال 2010 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسید. نقش و نگار فرش ها شما را به یاد باغ ایرانی می اندازد که مملو از گیاهان، پرندگان و حیوانات دیگر است.

پشم، پنبه و ابریشم رایج ترین مواد در قالی بافی هستند.رنگهای سنتی مورد استفاده در فرش ایرانی از گیاهان و حشرات گرفته می شود. به عنوان مثال، قرمز از  زرد از پیاز، و سیاه از سیب بلوط.