تخم مرغی که پس از 20 روز در یخچال به جوجه تبدیل شد

تخم مرغ، منبع مهم پروتئین حیوانی، ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین با کیفیت بالا، اسیدهای چرب ضروری، فسفولیپیدها، اسفنگومیلین، لوتئین، زآگزانتین، حاوی اجزای مختلف زیست فعال، آنتی اکسیدان ها و کولین است. تخم مرغ یک غذای کامل کم هزینه و غنی از مواد مغذی است. به دلیل ارزش بیولوژیکی بالا، تقریباً تمام آن مورد استفاده بدن قرار می گیرد و به عنوان یک منبع پروتئین نمونه همراه با شیر مادر نشان داده می شود. اجزای فعال زیستی در تخم‌مرغ‌ها بر مسیرهای پیش‌التهابی و ضد التهابی تأثیر می‌گذارند که در پاتوفیزیولوژی بیماری‌ها نقش دارند.

همانطور که توسط موسسه ملی قلب، ریه و خون و بیانیه اجماع انجمن قلب آمریکا بیان شده است، سندرم متابولیک یک مورد از سه یا چند عامل خطر است که شامل فشار خون بالا، تری گلیسیرید بالا، لیپوپروتئین با چگالی کم و بالا است. کلسترول، چاقی شکمی و افزایش قند خون ناشتا می باشد. همچنین قیمت شانه تخم مرغ در بازار طبق فروش روزانه و میزان قدرت خرید مردم به فروش می رسد.

مشخص شده است که مدل های رژیم غذایی سالم به طور مثبت با عوامل خطر قلبی عروقی از جمله بیماری های مزمن شریان، سکته، دیابت، فشار خون بالا و دیس لیپیدمی تعامل مثبت دارند. شواهد اخیر از اجرای مداخلات غذایی مبتنی بر غذای سالم به جای رژیم های غذایی محدودکننده کالری یا مواد مغذی ایزوله حمایت می کند.

  • منابع:
    1. Egg consumption and health effects: A narrative review