کاشی‌های سرامیکی که با فوتواکتیو پوشانده شده‌اند

علاوه بر خواص خود تمیز شوندگی، کاشی‌های سرامیکی که با فوتواکتیو پوشانده شده‌اند، می‌توانند خواص دیگری مانند فعالیت ضد باکتریایی، به عنوان مثال، یک اثر باکتریواستاتیک داشته باشند. این مواد را می‌توان در بیمارستان‌ها، مدارس، رستوران‌ها، خانه‌ها یا هر مکانی که نیاز به توجه ویژه به سلامت انسان دارد، استفاده کرد. هدف از این مواد از بین بردن قارچ ها و باکتری ها در سطح کاشی و سرامیک است و بدین ترتیب کاشی سرامیکی خود استریل است. همچنین قیمت سرامیک درجه یک یزد  با خرید مستقیم بسیار ارزانتر از مراکز فروش می باشد.

علاوه بر این، پوشش TiO2 روی سطح کاشی های سرامیکی نیز می تواند به عنوان یک ماده فوتوکاتالیستی قابل استفاده مجدد برای تمیز کردن آب مورد استفاده قرار گیرد. به جای داشتن پودرهای معلق، که باید پس از آن فیلتر شوند، کاشی های PC را می توان به عنوان تکیه گاه کاتالیزور پس از شستشوی کاشی ها با آب و بدون تأثیر بر فعالیت فوتوکاتالیستی استفاده کرد. اخیراً از کاشی‌های سرامیکی با پوشش TiO2 برای تخریب نوری ترکیبات دارویی مانند آسپرین و پاراستامول استفاده شده است. همانطور که می دانید، سرامیک طرح آجر در رنگ و شکل های متفاوتی می باشد.

با توجه به این تصویر امیدوارکننده، تلاش‌هایی برای بهبود عملکرد فتوکاتالیستی کاشی‌های سرامیکی پوشش داده شده انجام شده است. استفاده از دوپینگ یا مواد فوتوکاتالیست جفت شده ممکن است جایگزینی برای افزایش عملکرد نور فعال باشد. دوپینگ حتی می‌تواند ART را به دماهای بالاتر منتقل کند و به دمای بازپخت بالاتر اجازه دهد تا چسبندگی را بهبود بخشد یا عملکرد فتوکاتالیستی کاشی‌های سرامیکی تولید شده در همان دما را با استفاده از TiO2 خالص افزایش دهد. امروزه، کف پوش باعث شده تا مردم میزان خرید از سرامیک کمتر استفاده کنند.

آلاینده های اصلی مورد استفاده خاک کمیاب، فلزات واسطه و غیر فلزات هستند. حتی اگر این مواد ناخالص در ادبیات پیشنهاد شده‌اند، هنوز روی کاشی‌های سرامیکی پوشش داده نشده‌اند، که بازاری آزاد برای بهبود عملکرد رایانه‌های شخصی کاشی‌ها است.  پیشنهادی که قبلاً برای کاربرد بر روی کاشی‌های سرامیکی لعاب‌دار مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. همچنین قیمت کاشی استخری در دیجی کالا دارای قیمت متفاوتی شامل می باشند.

 • منابع:
  1. Photocatalytic ceramic tiles: Challenges and technological solutions

 • تبلیغات: 
  1. توزیع کننده انبوه چرم گاوی عسلی
  2. فرش های اکریلیک مناسب مکان های شلوغ
  3. وجود مواد شیمیایی گیاهی در لوبیا خشک اما در سطوح پایین
  4. معرفی پرمصرف ترین سس ها در منزل